Műköröm Női magazin

Milyen gyakran mossunk hajat?

Megkérdeztünk erről néhány szakembert, és meglepődtünk a válaszokon…(elárulom, nem olyan gyakran, mint azt gondolnád)

Nem tudom ki hogy van vele, de én ritkábban mostam hajat 2020-ban, mint korábban bármely más évben. Legyünk őszinték: a virtuális életnek köszönhetően ez volt az az időszak, mikor a samponunkat elfelejtve, egész nap pizsamában töltöttük időnk legnagyobb részét. Maximum egy lófarok vagy hajpánt és már meg is volt oldva a frizurakérdés.

Lusta hozzáállásom a hajápoláshoz elgondolkodtatott: vajon milyen gyakran kellene hajat mosnunk? Néhány barátom ragaszkodik ahhoz, hogy a napi hajmosás elengedhetetlen, míg mások akár egy hétig is jól elvannak anélkül, hogy sampon érne a hajukhoz. Bármelyik is a te véleményed, abban mindannyian egyetértünk: ha azt szeretnénk, hogy hajunk a jól ápoltság érzését keltse fontos a megfelelő rutin, kinek-kinek hajtípusától függően.

Úgy tűnik, nem egyedül engem foglalkoztat ez a kérdés: A Twitter tele van olyan olvasókkal, akik azt kérdezték, milyen gyakran kell mosniuk a hajukat. Ezért aztán úgy döntöttünk, megkérdezzük a szakértőket, hogy megbízható választ kapjunk felvetésünkre. Napi kapcsolatban legyünk a samponnal, esetleg kihagyhatunk néhány napot? … nos, mindjárt kiderül.

Ne moss minden nap hajat!

Bár a szakemberek véleménye erről megosztott, azonban abban mindannyian egyetértettek, hogy kerülni kell a napi hajmosást. “A haj túl gyakori mosása szárít és káros hatásokkal bír. Sok sampon kemény vegyszereket tartalmaz, például szulfátokat, amelyek a habzást eredményezik”- mondja Adir Abergel, a Celebrity Hairstylist és a Vir kreatív igazgatója. A napi mosás különösen káros hosszabb haj esetében.- mondja Philipp Haug, a Toni & Guy nemzetközi igazgatója. A rövidebb, élettel teli hajat a sűrű hajmosás kevésbé károsítja. “Összességében a haj túl gyakori mosása megszünteti a természetes olajak, újraképződését és tompíthatja a haj színét.”

Tehát akkor hetente hányszor mossuk, és függ-e a mosások gyakorisága hajunk típusától?
A szakemberek általános szabályként a 2-3 naponta történő hajmosást javasolják. Ez természetesen a haj típusától függően változhat. “Általánosságban elmondható, hogy a vastag barna és ázsiai hajtípusok elég gyorsan zsírosodnak, és rendszeresebben kell őket mosni.- talán még heti 3-nál is többször” – mondja Jake Wanstall,a Jo Hansford szakértője. “Míg a színezett, texturált vagy afro-karibi típusú haj általában szárazabb, és heti 1 alkalommal is elég megmosni.”

Ezen felül természetesen az életmódbeli tényezők is befolyásolják az ütemezést. Például ha izzasztó edzéseket végzünk, sok formázó terméket használunk, vagy szennyezett környezetben dolgozunk, akkor gyakrabban válik szükségessé hajunk ápolása. Ha belekerültünk a napi mosás körforgásába, akkor időbe telik mire át tudunk állni a ritkább mosásra, mivel hajolaj mirigyeink valószínűleg túlstimulálódtak. – magyarázza Guy Parsons, a My Hair Doctor alapítója. Amint sikerül a mosásmentes időszakot kitolni, a hajad visszaáll, és rájössz, hogy hosszabb ideig kibírja majd zsírosodás nélkül.

Mi van akkor, ha a hosszú várakozás miatt száraz samponfüggő leszek?

Bár nem túl egészséges a száraz samponok túlzott használata,(ne felejtsük el, hogy fejbőrünk az arcunk kiterjesztése, és ha nem tartjuk tisztán, azon baktériumok képződhetnek) de alkalmanként megoldást jelenthet. A száraz sampon fejbőrön való felhalmozódása irritációt okozhat. Ezért figyelmeztet Jake Wanstall a Jo Hansfordtól, hogy ne használjunk túl sokat az alkalmazás során.
Használjunk kevesebb mennyiséget, mert sokan hajlamosak a kelleténél többet feltenni, és ezzel éppen ellenkező hatást érnek el: a haj zsírosnak tűnik és elnehezedik.

Milyen samponokat használjunk a mosások közötti idő meghosszabbítására?

Amennyiben hajunk extra száraz, a szálak rendszeres mosása csak tovább szárítja őket, és még több kárt okozunk, ha nem ügyelünk a megfelelő sampon megválasztására. A szulfátok azok az összetevők, amelyek hajunkat a leginkább szárítják. Ezeket a vegyszereket habosító szerként adagolják a samponokhoz, hogy azok erősebb habot képezzenek.

Jason Collier, a Celebrity Hairstylist és a SheaMoisture nagykövete azt ajánlja „Ne használjon szulfátalapú termékeket. Ezek a rendkívül durva szerek, megfosztják a hajat a természetes olajoktól és tápanyagoktól – és egyáltalán nincs is rájuk szükség. A szulfátmentes formula mellett egyes szakértők úgy vélik, samponod pH-értéke is óriási szerepet játszik abban, hogy a hajad mennyire reagál a gyakori mosásokra. Jonathan Soons a Headmasters szalonok nagykövete azt tanácsolja: “Ha a mindennapos testmozgás miatt elkerülhetetlen a napi hajmosás akkor mindenképpen használjunk alacsony PH értékű sampont – a haj nedvességtartása érdekében.

Hajmosás

A hajmosási technika befolyásolja a mosások sűrűségét?

Röviden, igen. A hajmosás során a legfontosabb, amire ügyelni kell (természetesen a használt sampon minőségén kívül), a víz hőmérséklete. Nemcsak a szulfátok károsíthatják a hajat és a fejbőrt, a zuhany alatt megnövekedett hő és gőz is ugyanezt okozhatja. Minél hűvösebb a víz hőmérséklete, amellyel öblítünk, később hajunk annál könnyebben formázható. Jason Collier hozzáteszi: „A víz hőmérséklete valóban fontos elem a hajápolási rutin szempontjából. A végén történő hideg öblítéssel maximalizálható a fényesség. ”