Műköröm Női magazin

Globális felmelegedés a sminktáskában

globalis-felmelegedes-szepsegipar (4)

Az olvadozó smink, az elillanó parfüm és a napsugárzástól megfolyósodó hajformázó lassan mindennapossá válik.  Sok termékünk egyszerűen nem a napjainkban tapasztalt rekordhőmérsékletekre készült. De hogyan fognak a márkák alkalmazkodni az egyre romló időjárási helyzethez?

A fogyasztói szokások

A fogyasztói szokások is megváltoztak, az emberek olyan termékek felé hajlanak, mint a textilmaszkok és hidratáló permetek, amelyek nedvességet és táplálást, valamint hűsítő enyhülést biztosítanak a bőrnek a forróságban. A szilárd szappanok és samponok – nem csak a csomagolás csökkentése miatt – egyre elterjerjedtebbek, mert nem annyira érzékenyek a szélsőséges hőmérsékleti értékekre. A krémek megfolynak, komponenseik szétválnak és a megváltozott állagot a csomagolás nem tudja biztonságosan megtartani. 

Az olajok és UV-szűrők összetett keverékének köszönhetően a naptej – a meleg időjárás állandó kelléke – rendkívül hőérzékeny. És még akkor is, ha a testápolóink ​​és a főzeteink kitartanak, előfordulhat, hogy a bennük lévő hatóanyagok nem. A természetesen illékony illóolajok könnyen elpárologhatnak és oxidálódnak, csökkentve a szépségápolási előnyöket, és felismerhetetlenné teszik az illatokat. A hialuronsavak és peptidek magas hőmérsékleten gyorsan elkezdenek lebomlani.

Tehát miért olyan érzékenyek a termékeink az időjárásra? “A nagyvállalatok már magas hőmérsékleten tesztelik termékeiket” – mondja Andreas Nievergelt gyógyszertudós és formulátor. A probléma az, hogy azokban az országokban, ahol általában nem olyan nagy a meleg, ezek a stabilitási tesztek továbbra is azt feltételezik, hogy a terméket az előírt szobahőmérsékleten tárolják. Ez így is van – legtöbbször. De az utóbbi évek időjárása miatt ez egyre kevésbé megszokott. Nagy kihívást jelent a felelős termékfejlesztőknek, hogy úgy állítsák össze készítményeiket, hogy a szépség-előnyök és a környezetvédelmi, egészségügyi feltételek is teljesüljenek.

A csomagolás

A csomagolás nem csak esztétkiailag sérülhet, de alkalmatlanná is válhat a készítmény szivárgásmentes tárolására vagy akár a kinyerésére. Nem beszélve arról, hogy a sérült csomagoláson keresztül levegő jut a termékbe, mely különböző kedvezőtlen folyamatokat indít be és csökkenti a szavatossági időt. A jól lezárható műanyag tartályok és tubusok ugyanakkor lényegesen nagyobb terhet rónak a környezetre – ami szintén nagyon fontos szempont, amennyiben a nagyon rossz irányba tartó folyamatokat meg akarjuk állítani. Okos megoldás a mikrokapszulázás, ami azt jelenti, hogy a formulán belül, mikroszkopikus szinten zárják le a hatóanyagokat, megvédve ezzel azokat a káros külső hatásoktól.

Szerencsére néhány termék már alkalmazkodott a szélsőséges hőséghez, és a fogyasztók is választhatnak hosszabb viseletre szánt formulákat a megterhelő időszakokra. A hidratáló krémek közül ilyenek a gélek, melyek nagyon könnyen viselhetők és gyorsan felszívódnak, nem hagynak zsíros bőrérzetet az egyébként is fojtó, párás napokon. Mi itt, Európában választhatunk trópusi országokban kifejlesztett termékeket is – ahogy léteznek kimondottan hideg, szeles időre szánt “norvég formulás” bőrápolók is.

A hőség még egy ideig nem várható, de érdemes már most ezek tudatában is körülnézni az óriási kínálatban, figyelembe venni a külső hőmérsékletet is a választásnál – legyen az akár fagyos. Szépségápolási termékeinket ma is sokan időjárásnak kitett helyen tartjuk – kesztyűtartóban, táskában – és ne feledjük hogy viseljük is magunkon.

A vízhiány

A vízhiány egy újabb következmény, amely már most is hatással van a szépségiparra, és sok márka arra késztet, hogy csökkentsük vízlábnyomunkat, enyhítsük az édesvízellátásra nehezedő nyomást, amelyet az éghajlatváltozás, a szennyezés és a túlhasználat okoz. Erre a többfunkciós termékek nyújtanak alternatívát, például a 3 az 1-ben, öblítésmentes, micellás formulák, amelyet úgy terveztek, hogy minél kevesebb folyóvízre legyen szükség a használatukhoz.

Ráadásul nem elég, ha termékeinket a hőállóságra és a vízhiány kezelésére igazítjuk. Az éghajlatváltozás nemcsak haj- és bőrápoló termékeinket érinti, hanem hajunkat és bőrünket is megváltoztatja. A termékeknek kezeleniük kell az újonnan felemerülő speciális haj- és bőrproblémákat is. Az éghajlatváltozás szoros összefüggésben van az azt okozó szennyezéssel és visszacsatolódnak, hatványozódnak a negatív tendenciák. Ezeket a gondolatokat kell szem előtt tartanunk vásárlásaink során és a termék előállításától a felhasználásán át a hulladékkezelésig a teljes életciklust mérlegelnünk a választáskor.

Mindezek mellett testünket naponta bombázzák a környezetbe bocsátott szennyezőanyagok, melyek egészségügyi problémákat okoznak. A káros anyagok jelenlétét hajunk és bőrünk is megsínyli. A legújabb szépségápolási termékek igyekeznek ezeket a hatásokat mérsékelni, például léteznek kimondottan nagyvárosi életmódhoz – ezzel együtt magas légszennyeztettséghez – igazodó arcápolók.

Fosszilis tüzelőanyagok

Másokhoz hasonlóan a szépségipar is nagymértékben támaszkodik a fosszilis tüzelőanyagokra. Kozmetikai összetevők beszerzésére, üzemek működtetésére, áruszállításra, valamint minden évben elképesztő mennyiségű műanyag csomagolóanyag készítésére használják őket. Kutatások folynak olyan növényi eredetű csomagolóanyagok kifejlesztésére, melyek valós és kompromisszummentes alternatívát nyújtanak a műanyagok kiváltására. A kiterjedt kutatás-fejlesztés költségei azonban óhatatlanul megjelennek majd a termékek árában, így kevesebb ember számára lesznek elérhetőek világszinten. Változtatnunk kell a hozzáállásunkon, és egyszerűen kevesebbet kell termelni, használni és pazarolni. A szénlábnyomukat csökkentő vállalatok dicsőségfala sem feltétlenül a valós helyzetet tükrözi, mert a kimutatások sokféleképp elkészíthetők.

Azonban az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás kialakítása csak pár lépéssel visz közelebb céljainkhoz, a kiváltó okokkal is foglalkoznunk kell – még ha a változás költségei most magasabbnak is tűnhetnek.