Műköröm Női magazin

Tápióka puding mentesen, az új kedvenc

Sokáig keresgéltem, hogy elhozzam a legjobb mindenmentes tápióka puding receptet, és végül egy hagyományos laoszi édesség lett a befutó.

Tapioca Banana Pudding

Régóta foglalkoztat a kérdés, talán azóta, hogy a Csengetett Mylordban Lady Lavender ezzel dobálta a szolgálólányokat. Akkoriban az Internet még csak éppen kezdett elterjedni szélesebb körben, de mára már a pudingból is rengeteg változat és elkészítési tanács érhető el bárki számára, részletes útmutatókkal és színes képekkel. Mégis a Bubble Tea hozta meg számomra az áttörést, amire a gyerekek hívták fel a figyelmemet – az övékét pedig természetesen az Internet.

bubble tea

A hozzávalók könnyen beszerezhetők nálunk is, egyrészt a megszokott szupermarketünkben, másrészt ázsiai élelmiszereket árusító üzletekben vagy internetes áruházakban. A kókusztej például konzerv formájában elérhető (a kókusztej a helyiek szerint nem elég sűrű a klasszikus recepthez, bár nálunk nagy sikerrel használják a hobbiszakácsok), a puding alapját és izgalmát adó tápiókagyöngy beszerzése is megoldható. Ráadásul a hozzávalók jól eltarthatók, ezért vásárolhatunk belőle többet is egyszerre, így – amikor kedvünk támad hozzá, vagy gyorsan szeretnénk valami finomságot varázsolni családunknak vagy vendégeinknek – mindig kéznél lesznek. Az alapreceptet ízlés szerint variálhatjuk, banán helyett kerülhet bele bármilyen más gyümölcs vagy befőtt – nagyon elterjedt a bogyós gyümölcsök hozzáadása – de akármi más is, amit egyébként a tejbegrízre is szoktunk tenni: lekvár, kakaó, fahéj. Az önmagában semleges ízű tápiókagyöngy bármit elbír, a megfőtt golyócskák ruganyos állaga és a krémes szósz teszi ellenállhatatlanná. Kiindulásként jellemzően vaníliával szokták ízesíteni az alap pudingot, de én ebben is kísérletezésre bátorítok mindenkit.

Találtam egy remek videót, ami egy mangós változat elkészítését mutatja be:

 

Nézzük, hogyan is készíthetjük el ezt a finom és laktató, eredeti távol-keleti, édes, banán és kókusz ízű tápióka desszertet. Laoszban főként melegen szokták fogyasztani, de lehűtve is remek. Nam Van Mak Kuay néven fut – egyéb változatok mellett – ami szó szerinti fordításban ez édes, lédús, banán gyümölcsöt jelenti, és szinte megegyezik a thaiföldi és vietnámi változattal – utóbbiba azonban nem raknak cukrot. Ezért ha valaki a glutén, a tejtermékek és a tojás mellett kerüli a cukrot is, tehet bele más édesítőt, vagy rábízhatja az ízesítést a gyümölcsre – épp ezért különösen jó ötlet ez a túlérett banán hasznosítására.

Hozzávalók a hozzáadás sorrendjében

  • 1 csésze meleg víz
  • 4 csésze víz
  • 3 evőkanál kisebb szemű tápiókagyöngy
  • 3 csésze banán
  • 4 csésze víz
  • 4dl kókusztej
  • (2 evőkanál cukor)
  • csipet só, hogy kihozza az ízeket

Elkészítés

  1. A meleg vízben hagyjuk ázni 20 percig a tápiókagyöngyöt
  2. A banánt felkarikázzuk
  3. A tűzhelyen felöntjük 4 csésze vízzel, és felforraljuk
  4. Hozzáadjuk a banánt (a nálunk kapható banánfajták szét fognak főni, de nem baj)
  5. 20 perc főzés után a tápiókagyöngyöt hideg vízben leöblítjük, hogy a golyócskák elváljanak egymástól
  6. Tegyük vissza a tápióka gyöngyöt az edénybe
  7. Hagyjuk főni 3 percig, vagy amíg a tápiókagyöngyök kitisztulnak
  8. Ezután adjuk hozzá a cukrot és öntsük bele a kókuszkrémet
  9. Óvatosan keverjük össze a hozzávalókat és hagyjuk állni 3 percig, hogy az ízek összeérjenek
  10. Ezután adjuk hozzá a sót

Tehetünk a tetejére karamellizált banánt és megszórhatjuk fahéjjal – ezek nem tartoznak ugyan az eredeti recepthez. Hűtőben, légmentesen lezárva 4 napig áll el.

További inspirációhoz a Pinterestet ajánlom, a keressünk rá magyarul vagy angolul, de a receptes oldalakat is érdemes böngészni. További érdekességként nézzünk utána honnan is származik a tápióka és hogyan formálják gyönggyé. És van valakinek ötlete, hogy mi lehet az a zselé a következő képen?

tapioca jelly